حاجی فیروز

این روزها با نزدیک شدن به نوروز و ظهور "حاجی فیروز" ها فکرم خیلی مشغول است که چرا نماد نوروز که حاجی فیروز باشد، با شمایلی بدترکیب به گرفتن پول و گدایی از ملت می پردازد ولی "بابا نوئل" که او هم نماد سال جدید است، چهره ای مهربان دارد و کریم است و می بخشد.

گشتی در دنیای اینترنت هم پاسخی به این سوال نداشت. غیر از اینکه نماد شناسی لباس و رنگ چهره و الخ داشت و دیگر هیچ. یکی گفته است که رنگ سیاه زمستان است که دارد میرود، و دیگری گفته بود که آواز خواندنش، صدا کردن ملکه ی باروری است (بهار) و شادیش، شادی بهاری. و من هر چه نگریستم در این "حاجی فیروز"ها، شادی ای در آن ندیدم. و دیگری نوشته بود که رنگ سیاهش نشان اهریمن است و حلقه ی گوشش، نشان اینکه اهریمن، غلام حلقه به گوش ما باشد در این ایام نوروز.

هر چه هست، دیدن کلی حاجی فیروز (که بعضی هایشان حاجیه فیروزه هستند) در سر چهار راهها، که در بین ماشینها می رقصند و می خوانند و شاد هستند از آمدن نوروز (شما بخوانید گدایی می کنند) اصلا خوشایند نیست.

/ 10 نظر / 57 بازدید
هاجر

حاجیه فیروزه [قهقهه]

سرور

هاجر جون به خودت بخند. مگه خودت خانواده نداري كه به خانواده مردم ميخندي [نیشخند] پيشاپيش عيد همگي مبارك [لبخند]

هاجر

به سرور عزیز و کلانترم : [اوغ]

ی آشنا !!!!

معمولا تو ایران از هر راهی واسه گدایی کردن استفاده میکنن...

عمه بچه

سخت نگير، وقتي متولي فرهنگ بخواد دروغ به خورد ملت بده، مردم هم اينجوري فرهنگ رو پاس ميدارن..البته اين اختلاط فرهنگ و سودجويي هستش كه باعث ميشه افراد علاقمند به فرهنگ براي دلسوزي هم كه شده به اين افراد پول بدن. البته نميدونم اين رسم سله يا صله دادن از كجا آمده توي فرهنگ ما؟؟؟؟!!!!

هیچکس

سلام دوست عزیز خوندمت دست خوش جواب سوال شما شاید در پست آخر من یاشد هموطن ! خنده مکن ، بررخ این (حاجی ) خوار؟ صحبت از عید مکن، بگذر و راحت بگذار ! زاده ی فقر ، کجا و طرب فصل بهار

معصومه

دقیقا!!!!........سعید آقا قبلا بیشتر مینوشتیدا..........ما منتظریم همیشه برای مطالب دلنشینتون.....